• مقدمه ای بر بازیابی اطلاعات

انتشارات نیاز دانش

کتاب مقدمه ای بر بازیابی اطلاعات نوشته کریستوفر د مانینگ و... ترجمه دکتر هدیه ساجدی و ..


بازیابی اطلاعات به فن­آوری و دانش پیچیده­ جستجو و استخراج اطلاعات، داده‌ها و فراداده‌ها در انواع گوناگون منابع اطلاعاتی اطلاق می‌شود. با افزایش روزافزون حجم اطلاعات ذخیره­شده در منابع مختلف، فرآیند بازیابی و استخراج اطلاعات اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. برخلاف پایگاه داده‌ها، اطلاعات ذخیره شده در منابع اطلاعاتی بزرگ مانند وب و زیرمجموعه­‌های آن مانند شبکه‌های اجتماعی، از ساختار مشخصی پیروی نمی‌کنند و عموماً دارای معانی تعریف شده و مشخصی نیستند. هدف بازیابی اطلاعات در چنین شرایطی، کمک به کاربر برای یافتن اطلاعات مورد نظر در انبوهی از اطلاعات بدون ساختار است.

کتاب مقدمه­ای بر بازیابی اطلاعات اولین کتاب با درک منسجمی از بازیابی اطلاعات سنتی و وب است که شامل جستجوی وب و حوزه­های مرتبط با دسته­بندی و خوشه­بندی متن است. یکی از دلایل ترجمه این کتاب، انسجام خوب آن در این حیطه بود که توسط اساتید متخصص دانشگاهی نوشته شده است و به خوبی می­تواند نیاز خوانندگان را مرتفع کند. از طرفی تلاش ما بر این بود که کتاب درسی منسجمی به زبان فارسی ارائه شود که به تحولات نسبتاً زیاد حیطه بازیابی اطلاعات پرداخته باشد.

در بخش پیشگفتار، مؤلفان کتاب، ویژگی­های کتاب را به خوبی مطرح کرده­اند و نیازی به تکرار آنها نیست. شایان توجه است که این کتاب در مجموع، با قلمی روان طیف قابل قبولی از مطالب را در زمینه­ بازیابی اطلاعات مطرح کرده است. به طوریکه طبق مصوبات شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فن­آوری تقریباً کلیه سرفصل­های درس کارشناسی و کارشناسی ارشد بازیابی اطلاعات پیشرفته را پوشش می دهد.

در ترجمه این کتاب بر امانت­داری، صحت و روانی ترجمه تاکید شده است. از ابداع واژه­های جدید و مترادفِ واژه­های موجود پرهیز و سعی شده از منابع موجود استفاده شود. مجموعه واژگان (فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی) در انتهای کتاب آورده شده است.

میتوانید تصاویر و جدولهای کتاب را در آدرس زیر ببینید:

http://nlp.stanford.edu/IR-book/newslides.html


خواهشمند است نظرات انتقادی خود را در مورد کتاب با مدیریت انتشارات از طریق ایمیل و یا  شماره تلفن های انتشارات در میان و پیشنهادات خود را جهت بهبود و رفع کاستی ها اعلام فرمایید.

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

مقدمه ای بر بازیابی اطلاعات  • 2,800,000ريال
  • 2,520,000ريال


محصولات مرتبط

داده کاوی کاربردی-ویراست دوم

داده کاوی کاربردی-ویراست دوم

داده کاوی علم کشف دانش از داده است.حوزه های کاربردی علم داده کاوی به اندازه وسعت معنای لغوی داده وسی..

1,980,000ريال 2,200,000ريال

آزمون نرم افزار

آزمون نرم افزار

از جمله اهداف آزمون نرم­ افزار مي­توان به اطمينان از اين که برنامة کاربردي بر مبناي نيازمندي‌هاي م..

1,350,000ريال 1,500,000ريال

شناسایی الگو  نگرش کیفیت داده ها

شناسایی الگو نگرش کیفیت داده ها

کتاب شناسایی الگو نگرش کیفیت داده ها به ترجمه دکتر ایوب ترکیان توسط انتشارات نیاز دانش در 9 فصل به چ..

1,080,000ريال 1,200,000ريال

امنیت سایبری  ریسک و تاب آوری

امنیت سایبری ریسک و تاب آوری

کتاب امنیت سایبری ریسک و تاب آوری توسط دکتر ایوب ترکیان ترجمه و در انتشارات نیاز دانش به چاپ رسیده ا..

630,000ريال 700,000ريال