• رهبری مدیریت پروژه

انتشارات نیاز دانش

  کتاب :رهبری مدیرت پروژه

 

مدیریت پروژه و رهبری پروژه دو روی یک سکه­ اند. این دو با یکدیگر مرتبط­ و برای اینکه پروژه به ­موقع، مطابق با بودجه و با کیفیت مطلوب تحویل داده شود لازم و ضروری می­باشند. البته باید بیان کرد که بسیاری از مدیران پروژه به مدیریت بسیار توجه می­کنند و زمان بسیار کمی به رهبری اختصاص می­دهند. همانند تمام مسائل دیگر زندگی، ایجاد تعادل در میان این دو بسیار مهم است.

تعادل صحیح در میان مدیریت و رهبری حاصل تجربه است، و اغلب، به علت فقدان آگاهی یا عدم تمایل به یافتن تعادل صحیح،تجربه­ای رنج­­ آور می­باشد. البته، مدیریت و رهبری پروژه لازم و ملزوم یکدیگر می­باشند وهریک به صورت مجزا کافی نیستند. برای روشن­ شدن بحث، باید بیان کنم که این بحث درباره مدیریت و رهبری نیست؛ این دو نقش­هایی با فعالیت­های خاص خودشان هستند. این نقش­ها را افرادی ایفا می­کنند که به ترتیب می­خواهند مدیر یا رهبر پروژه تلقی گردند. این تخصیص نقش توسط دیگران نشان­ دهنده تأکید بر نقش زیردستان و اهمیت ادراک دیگران از رفتار و هویت رهبران و مدیران است. وارن بنیس
(
Warren Bennis)به شکل مفیدی این فرآیند تخصیص رااین چنین توضیح می­دهد: «تعریف رهبری، همانند تعریف زیبایی، دشوار است اما به محض مشاهده آن متوجه وجودش خواهید شد». برای اینکه فرد رهبر پروژه یا مدیر پروژه «زیبا» به نظر رسد باید به رهبری و مدیریت توجه ویژه­ای داشته باشد. نحوه انجام رهبری یا مدیریت، میزانِ زیبایی فرد را در نقش خود تعیین می­کند. اما نکته ­ای شایان ذکر است... هم مدیریت و هم رهبری فرآیندند، و این قبیل فرآیندها آموختی هستند. هر شخصی پتانسیل آن را دارد که توانایی رهبری و مدیریت خود را بهبود ببخشد. به­ همین ترتیب، بحث در ارتباط با این امر که رهبری مسأله­ ا ی ذاتی است یا اکتسابی، بی­ ربط می­باشد. ما همان کسی هستیم که هستیم و همه می­توانیم بهتر شویم. بهبود توانایی مستلزم آن است که درباره بهتر شدن فکر کنیم و یاد بگیریم و این آموخته­ ها را برای آزمودن و توسعه­ این قبیل فرآیندها به کار ببندیم.

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

رهبری مدیریت پروژه  • 950,000ريال
  • 855,000ريال


محصولات مرتبط

اصول هفتگانه یک رهبر

اصول هفتگانه یک رهبر

انتشارات نیاز دانش  کتاب :اصول هفتگانه یک رهبر ·       این کت..

216,000ريال 240,000ريال

توانمندسازی سرمایه انسانی ( مروری بر رویکردها و مدل های نوین)

توانمندسازی سرمایه انسانی ( مروری بر رویکردها و مدل های نوین)

اگر چه سرمایه انسانی اجزاء اصلی تشکیل‌دهنده سازمان­های مختلف بشری و امروزه کانون توجه بسیاری از..

0ريال

اصول بنیادی مدیریت پروژه

اصول بنیادی مدیریت پروژه

کتاب اصول بنیادی مدیریت پروژه در 4 فصل زیر به قلم دکتر محمد بالاخانپور توسط انتشارات نیاز دانش به چا..

342,000ريال 380,000ريال

فرهنگ استراتژی مدیریت استراتژیک از الف تا ی

فرهنگ استراتژی مدیریت استراتژیک از الف تا ی

شناخت واژگان یک علم، نقش اساسی در فهم درست آن ایفا می کند. یکی از چالش‌های علومی نظیر مدیریت و به ..

675,000ريال 750,000ريال