• مقدمه ای بر سیستم های نهفته-رویکرد سیستمهای سایبر- فیزیکی و نگاهی بر ملاحظات بی درنگ

انتشارات نیاز دانش

  کتاب: مقدمه ای بر سیستم های نهفته

کتاب "مقدمه­ اي بر سيستم­هاي نهفته، با رويکرد سيستم­هاي سايبر-فيزيکي و نگاهي بر ملاحظات بي­درنگ" کتابي است که بر روي دو مفهوم کليدي تمرکز مي­کند: سيستم­هاي نهفته و ديگري سيستم‌هاي­ بي­درنگ که در غالب کاربردها، اين دو سيستم بصورت تلفيقي و تحت عنوان سيستم­هاي بي­درنگ نهفته مورد استفاده قرار مي­گيرند.

يک سيستم نهفته، يک سيستم کامپيوتري با يک هدف و کاربرد مشخص در يک سيستم مکانيکي و يا الکتريکي است که معمولا داراي ملاحظات بي­درنگ است. از آن جهت به اين سيستم­ها، سيستم‌هاي نهفته گفته مي­شود که بخشي از يک سيستم کامل سخت­افزاري و يا مکانيکي هستند. سيستم­هاي نهفته، بسياري از سيستم­هايي که روزانه مورد استفاده قرار مي­گيرند را کنترل مي­کنند و غالب ميکروکنترلرهايي که ساخته مي­شوند، بخشي از يک سيستم نهفته هستند. بخشي از مشخصه­ هاي مشترک سيستم­هاي نهفته، هنگامي که آنها را با سيستم­هاي همه-منظوره مقايسه مي­کنيم، عبارتند از: توان مصرفي کم، سايز کوچک، رنج­هاي عملياتي محدود و مشخص و هزينه­ ساخت اندک.

مفهوم مهم ديگري که در اين کتاب مورد بررسي قرار مي­گيرد، سيستم بي­درنگ است. در علم کامپيوتر، محاسبات بي­درنگ(RTC: Real-Time Computing) و يا محاسبات واکنشي
(Reactive Commuting)، سيستم­هاي نرم­ افزاري و سخت­ ا فزاري­اي را توصيف مي­کند که ملاحظات بي­درنگ در آنها وجود دارد. اين سيستم­ها بايستي اين تضمين را حاصل کنند که خروجي صحيح سيستم در يک بازة مشخصي حتما توليد شود؛ چرا که توليد اين خروجي در خارج از اين بازه، حتي اگر صحيح نيز باشد، مطلوب نخواهد بود. اين آستانه­هاي زماني، سرحد زماني(Deadline)ناميده مي‌شوند. پاسخ­هاي سيستم­هاي بي­درنگ به رويدادها معمولا از مرتبة ميلي­ ثانيه و ميکروثانيه هستند. يک سيستم نهفته را معمولا تحت اين تعريف نيز مي­شناسند: "سيستمي که محيط را از طريق دريافت داده­ها، پردازش آنها و سپس برگرداندن سريع تاثير پردازش اين داده­ها به محيط، کنترل مي­کند".

مفهوم سيستم­ بي­درنگ نهفته، يک مفهوم علمي تجمعي است که علوم متفاوتي را الزاما در برمي‌گيرد. به همين دليل، اين کتاب مي­تواند مرجع مناسبي براي دانشجويان رشته ­هاي مهندسي کامپيوتر، مهندسي برق، مهندسي مکانيک، مهندسي هوا و فضا، مهندسي مکاترونيک و مهندسي پزشکي باشد.

این کتاب مشتمل بر 16 فصل و 2 پیوست است که از میان فصل­های کتاب، یک فصل از کتاب طراحی سیستم­های نهفته پیتر مارودل(Peter/ Marudel) نیز به کتاب اصلی برای تکمیل مباحث افزوده شده است.

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

مقدمه ای بر سیستم های نهفته-رویکرد سیستمهای سایبر- فیزیکی و نگاهی بر ملاحظات بی درنگ



  • 550,000ريال
  • 495,000ريال


محصولات مرتبط

1000 سوال در سیستم عامل

1000 سوال در سیستم عامل

سیستم عامل ها، یک بخش ضروری هر سیستم کامپیوتری هستند. مبتنی بر این ضرورت، درس سیستم ­عامل، یک بخش ..

225,000ريال 250,000ريال