• در ستایش دانایی- ویراست دوم


انتشارات نیاز دانش بزرگترین ناشر کتابهای فیزیک در ایران بهترین مجموعه از کتابهای مرجع در حوزه فیزیک را تقدیم میکند


انتشارات نیاز دانش

  کتاب:در ستایش دانایی- ویراست دوم

شاید امروزه اندیشه‌های گالیله برای ما عادی باشد، ولی باید توجه کرد که در آن زمان نظام کائنات ارسطویی از طرف عموم پذیرفته شده بود و از همین رو بود که او به دادگاه تفتیش عقاید فرا خوانده شد. اصل تفتیش عقاید در واقع اصلی بود که در سال 1233 میلادی توسط پاپ گرگوار نهم بنا نهاده شد و کم‌کم شکلی پلیسی به خود گرفت. اگر متهم به جرم خود اعتراف می‌کرد و توبه می‌کرد در مجازاتش تخفیف قائل می‌شدند، ولی اگر زیر بار نمی‌رفت زنده‌زنده در آتش سوزانده می‌شد که جوردانو برونو متفکر ایتالیاییِ هم‌عصرِ گالیله نمونه‌ای مشهور در تاریخ است که در سال 1598 میلادی در آتش افکنده شد.

به کرّات در کتاب‌های تاریخی و علمی درباره‌ی محاکمه‌ی گالیله در دادگاه تفتیش عقاید خوانده‌ایم، و شنیده‌ایم که او به جرم آن‌چه که امروز از بدیهیات علمی شمرده می‌شود، محاکمه شده است. اما بعید است هیچ‌کدام از متن کامل سخنان گالیلئو گالیله در دادگاه تفتیش عقاید باخبر باشیم و صرفاً شنیده‌ایم که او در آن دادگاه از باورهای درست خود برائت جست. اخیراً در واخوانی یک کتاب قدیمی، به این متن دست یافتم و به دلیل اهمیت آن، به‌خصوص از جنبه‌ی تاریخی، به جا دانستم آن را در این‌جا بیاورم. این گفته‌ها در سال 1633 و حدود 35 سال پس از سوزانده شدن برونو بیان شده است و مورخان معتقدند اطلاع گالیله از سرنوشت او در بیان این سخنان بی‌تأثیر نبوده است.

«من گالیلئو گالیلئی، فرزند مرحوم وینچتو گالیلئی، اهل فلورانس، هفتاد ساله، که شخصاً برای دادرسی حاضر شده‌ام، در برابر شما عالیجنابان و قدوسی مآبان، کاردنیال‌ها و اعضای والامقام دادگاه جهانی کلیسای مسیحیت زانو زده و در حالی که انجیل مقدّس را در برابر چشم و نظر دارم و با دست خود آن را لمس می‌کنم، سوگند یاد می‌کنم که در گذشته همواره به کلیسای مقدس کاتولیک و کلیسای حواری رُم اعتقاد داشته‌ام، و از خداوند متعال استعانت می‌طلبم تا مرا یاری فرماید که در آینده نیز تعلیمات و تبلیغات دینی آن‌ها را به کار بندم. اما چون از طرف دادگاه مقدس مقرر شده است کلاً از این عقیده‌ی غلط که خورشید را مرکز عالم پنداشته و آن را غیرمتحرک دانسته‌ام تبرّی جویم و از این پس نیز از این پندار ناصحیح به هیچ صورت و وجهی دفاع نکنم و آن را تعلیم ندهم و با کمال میل حاضرم این سوءظن شدید و خطرناکی را که به حق بر من روا داشته‌اند از خاطر عالی شما عالی‌جنابان و هر مسیحی کاتولیک برطرف سازم؛ و از این‌رو با خلوص قلب و ایمانی راسخ سوگند یاد کرده و از این عقیده‌ی غلط و از این کفر و زندقه و هرگونه بدعت و پندار ناصوابی که مخالف و مغایر با اصول و تعلیمات کلیسای مقدس رم باشد ابراز انزجار و بیزاری می‌کنم و سوگند می‌خورم که در آینده نیز چه کتباً و چه شفاهاً از بیان و اظهار هر مطلبی که باعث تولید چنین سوءظنی شود خودداری کنم و ضمناً چنانچه در آینده به زندیقی برخوردم یا کسی را مظنون به کفر و الحاد بدانم، او را به این دادگاه مقدس یا اعضای والامقام آن و یا به اسقف ایالتی که در آنجا اقامت دارم معرفی کنم. به علاوه سوگند یاد می‌کنم و قول می‌دهم که هرگونه مجازاتی را که این دادگاه مقدس برای تعیین نماید، قبول کنم. و اگر احیاناً روزی، خدای ناکرده، در آینده مواعید و اقوال و سوگندها و یا اظهارات کنونی خود را نقض کنم، در چنین حالی به هرگونه زجر و شکنجه و مجازاتی که از طرف اسقفان مقدس و یا قوانین عمومی و خصوصی مربوط به این نوع جرایم تعیین شود تن در دهم و تمکین کنم. بشود که خداوند مرا یاری و نصرت عطا فرماید، و بکند که انجیل مقدسی که آن را با دستان خود لمس می‌کنم مرا کمک نماید. و من گالیلئو گالیلئی، اینک توبه و استغفار نموده، قسم یاد می‌کنم و قول می‌دهم که مؤمن و صدیق باشم؛ و چنانکه در بالا ذکر شد خود را موظف به رعایت این اقوال و سوگندها می‌دانم؛ و این توبه‌نامه‌ را با دست خود نوشته، کلمه به کلمه‌ی آن را خوانده و امضا نمودم.»

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

در ستایش دانایی- ویراست دوم  • 170,000ريال
  • 153,000ريال